CSAKHOGY TUDJUK MIRŐL VAN SZÓ
A SOÁ ÓTA (1945 – 2014) NEM ZSINAGÓGA AZ ESZTERGOMI;
AKIK ELHAGYTÁK AKKOR – MIÉRT TÜNTETNEK MOST?
NE CSINÁLJON A POLITIKA BALOLDALA VÁLASZTÁSI
PROPAGANDÁT EGY ELKÓTYAVETYÉLT TEMPLOMBÓL!
Nem tudtuk mi a helyzet az esztergomi zsidó templommal, soha nem voltunk ott. Hirtelen egy politikai tüntetés szinhelyévé vált. Megérdeklődtük mi a helyzet, kiderült hogy már majdnem 70 éve az épület nem szolgál zsinagógaként; a zsidók, az akkori rosszemlékü Miok, elhagyták/eladták/elkótyvetyélték – ma már nincs kit kérdezni. Azóta művelődési ház és boldog-boldogtalan használja.
Ime mit ir róla a Wikipédia:
Esztergomi zsinagóga
Esztergom egyetlen zsinagógája a második világháború óta nem eredeti funkcióját tölti be. Sokáig a Technika Háza működött a műemlék épületben, 2006-ban pedig az önkormányzat vette meg. Azóta kulturális intézmények költöztek oda, rendszeres konferencia helyszín.]
A városban az Árpád-kor óta folyamatosan nagyszámú zsidó közösség élt. Az okleveles források már 1050-ben egy esztergomi zsinagógáról szólnak.[1] Ezt igazolja, hogy két, Oroszországból a városba érkező regensburgi zsidó kereskedő a zsinagóga előtt találkozott hittársaival.[2] A reformkorban Esztergom befogadott zsidó kereskedőket, iparosokat, akik templomot emeltek maguknak, majd a mai zsinagóga helyén – a voltSzenttamás község területén – 1858-ban egy újabb imaházat. Kereken harminc évvel később Lechner Ödön építész egy munkatársát, Baumhorn Lipótot bízták meg egy új zsinagóga megtervezésével. Baumhornnak ez volt az első önálló műve. A zsinagógát a késő romantika jegyében tervezte, eredetileg egyszintesre. Csak karzat volt benne a nők számára. 1888-ban Weisz Ignác esztergomi és Lőw Immánuel szegedi rabbi avatta fel.[3]A második világháborúig rendeltetésszerűen használta a városi és a környékbeli zsidóság. A világháborúban zsinagóga bombatalálatot kapott, és erősen megrongálódott. A zsidóság nagy részét – mintegy ötszáz főt – elhurcolták, azóta sincs számottevő közösségük a városban. Azóta az épület eredeti rendeltetésére már csak az Imaház utca név emlékeztet.
Az addig üresen álló, funkcióját vesztett épületet 1964-ben az MTESZ (Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége) városban alakuló szervezete kapta meg. Ekkor kezdődtek meg az első jelentősebb felújítások. A teret vasbeton födémmel osztották meg, elbontva a női karzatot és a berendezést. 1980–1981-ben a Technika Házát alakították ki benne, amely 2006-ig konferencia-központként üzemelt. Az elkövetkező években a szervezet folyamatosan felújította, és teljesen átalakította, hogy konferenciák, előadások megrendezésére alkalmas legyen. Előadótermeket, tolmácsfülkéket, fogadásokra alkalmas szobákat alakított ki, bevezették a távfűtést. 1996-ban felújították a tetőt és a kupola héjazatát. Ennek megfelelően több rangos esemény zajlott az egykori zsidótemplom falai között. Gyakran tartották itt politikusok előadásaikat körútjaik során. 2006-ban a városi önkormányzat 70 millió forintért megvette a Technika Házát. Ez után rövid ideig itt működött az Ister-Granum Eurorégió irodája, ami 2008-ban a Bottyán János utcai megyeháza épületbe költözött.
És ezt irja a politikai tüntetésről R.S. a Népszabadságban:
|
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése