2013. június 5., szerda

MAGYAR ZSIDÓ VALÓSÁG  AMIKOR SZÁNTÓ T.MÉLY LÉLEGZET VESZ

TRIANON FÁJDALMA ÉS A ZSIDÓK (*

ÍRTA: SZÁNTÓ T. GÁBOR (Szombat)

 

Ha mély lélegzetet veszünk, és egy pillanatra elcsöndesedünk, átélhetjük a Trianon ürügyén kirekesztő, előítéletes és gyűlölködő hangokon túl a magyar nemzet csendes fájdalmát, melyet értő, érző és szolidáris közösségként, mi, magyar zsidók is magunkénak tudunk érezni.

A mai heves politikai-ideológiai csaták közepette sokan vannak, akik úgy vélik, Trianon nem más, mint a rendszerváltás utáni szélsőjobb és a jobboldal jól kitalált ideológiai eszköze, mellyel mozgósíthatják, aktivizálhatják táborukat.

Trianon persze ez is. Mert a politika természetesen aktualizálhatja és aktualizálja is a történelmi élményeket, traumákat, veszteségeket, másrészt azonban fel is hívhatja a figyelmet a kollektív nemzeti tudat valódi sérelmeire, fájdalmaira, melyek akkor is hatnak, alkalmasint roncsolnak, ha nem beszélünk róluk. Ezért kell becsületesen, együttérzésre késztetve, a 21. század nyelvén beszélni róluk, hogy a 20. század veszteségeit meggyászolhassuk, beépítsük a tudatosított veszteséget történetünkbe, s így együtt tudjunk élni velük, hogy ne a ressentiment, ne a bosszúállás szelleme uralkodjon rajtunk.

Ha emlékezünk, emlékeztetünk, hiányérzetünket és fájdalmainkat megfogalmazva gyászolunk, a feszültség csökkenhet, az összetartozás ereje nőhet. Ha nem történelmi téveszmékben hiszünk, ha nem bűnbakokat keresünk, hanem tényeket tárunk fel, összefüggéseket, okokat és következményeket elemzünk, világosabb képet nyerhetünk a históriáról is.

Trianon a magyar nemzet vesztesége, mely együttérzésre kell, hogy késztesse a magyar ajkú zsidóságot. Elnézve az egy nemzedéken belül elszerbesedett magyar zsidó neveket például a szabadkai temetőben: a magyar zsidóság vesztesége is. A szellemi apport, amit kevesebb, mint egyetlen évszázad leforgása alatt a zsidó asszimiláció és integráció a magyar kultúrához és a magyar zsidó kultúrához hozzáadott, a mai utódállamok területén szintén komoly értékeket termelt. Trianon és következményei megszakították ezt a lendületet, a magyar zsidó kultúra fejlődését. Nem szólva arról, hogy az összeesküvés-elméletek következtében, sokan utóbb Trianont is a zsidók nyakába varrták, az antiszemitizmus történetének egyik vaskos fejezeteként.

Mi, zsidók, tudjuk, mit jelent elveszíteni otthont, biztonságot, tudjuk, mit jelent a megszállás, a kisebbségi lét. Tudjuk, mit jelent a sokszor kényszerből folytatott asszimiláció, az identitásvesztés, kulturális értékeink szétforgácsolódása. Tudjuk, mit jelent a szellemivé váló haza, s tudjuk, mit jelent az erőfeszítés, így fenntartani egy kultúrát.

Tudjuk, mit jelent Trianon.

A magyar többséghez képest sajátos nézőpontból is látjuk a magyar nemzet trianoni veszteségét – fájdalommal és haraggal gondolva a Trianonból merítő zsidóellenességre, a területi revízióért Hitlernek gesztusokat tevő Horthy-adminisztrációra, és az Auschwitzig jutó kirekesztő nacionalizmus következményére –, de a következmények miatti fájdalom és harag, ennyi idő után nem homályosíthatja el történelmi tisztánlátásunkat, és együtt érzésünket a magyar veszteséggel.

Ezt a történelmi tisztánlátást várjuk el másoktól is.

Ha mély lélegzetet veszünk, és egy pillanatra elcsöndesedünk, átélhetjük a Trianon ürügyén kirekesztő, előítéletes és gyűlölködő hangokon túl a magyar nemzet csendes fájdalmát, melyet értő, érző és szolidáris közösségként, mi, magyar zsidók is magunkénak tudunk érezni.

(*A cikk eredeti cime:Trianon és a magyar zsidók

(Forrás:Szombat/Sófár)

·                              

   ---ÉS A KOMMENTEK

György Szatmári

Még egy mély lélegzet, és magunkénak tudjuk érezni a 2. v.h. elvesztésének fájdalmát is, melynek révén a revizió megsemmisült, s befejződött a zsidók módszeres megalázása, kiirtása.

Diósi György · ELTE

A határon kívüli magyarok ügyét már a rendszerváltás előtt kisajátította a jobboldal. Nekünk külön ügyünk kell legyen emiatt. Kolozsvárott mondta nekem egy öregúr: "Román állampolgár vagyok, de magyar zsidó." Magyarul mondta.תחתית הטופס

Fóris Ákos · Kiemelt hozzászóló · Eötvös Loránd University

Weiss Sándor 21 éves korában a cseh kiveretéskor áldozta fel vitéz hősi lelkét magyar hazánk oltárán 1919. január 29-én

György Fekete · Kiemelt hozzászóló · Eötvös Loránd University

1/ Trianon az imperialista háborút lezáró békék része, de nem volt teljesen igazságtalan (a nemzetiségek által többségben lakott területek miért ne csatlakozhattak volna anyaországaikhoz?).

2/ Ezért a világháborúért a világ erőszakos újrafelosztására, sőt legmerészebb terveiben világuralomra törő császári Németország és szövetségese, az Osztrák-Magyar Monarchia felelősebb az Antantnál.

3/ Ferenc Ferdinánd meggyilkolása mögött ott húzódik a Monarchia immár több évtizedes balkáni expanziója.

4/ A magyar uralkodó osztályok erőszakos nemzetiségi politikája megágyazott Trianonnak. E politika társadalmi antagonizmusok által is motivált.

5/ A két világháború közötti revíziós politika összefüggött a feudális maradványokkal igen terhelt, akkori magyar kapitalizmus rendszerével.

6/ A revíziós célok mindenek fölé helyezése és az elvakult szovjet-, illetve kommunistaellenesség (takarták, hogy Horthy-Magyarország a Román Királyság hadseregét beengedő hazaárulásban fogant!) elkerülhetetlenül vezetett a náci Németország kiszolgálásához, sőt - bizonyos szálakon - a holokauszthoz is. Odaadták több százezer magyar zsidó életét a visszacsatolt területek megtartásának reményében. Területért életet...

7/ Összegezve a történelmi tanulságokat. Munkálkodjunk az EU adta lehetőségek keretei között a határok további spiritualizálásáért. Felülvizsgálva nemzetállami,
, nemzetpolitikai eszméink érvényességét.

Papp László · Kossuth Lajos Tudományegyetem Debrecen

A zsidók teljesen vétlen áldozatai voltak a jobboldal világháborús ámokfutásának. De az ország is.

György Fekete · Kiemelt hozzászóló · Eötvös Loránd University

Kedves Papp László barátom, picit hadd egészítsem ki. Jómagam mindig hangsúlyoztam (e felületen is), hogy a nem zsidó magyarok pusztulásáról szintén Horthyék tehetnek. Ezúttal viszont a holokauszt és a revízió összefüggésére utaltam, célzottan. Valamint - nem neked szólóan - megjegyzem, hogy nem lehet egyenlőségjelet tenni a népirtás, a nagyrészt nők, aggok, gyermekek elgázosítása és a katonahalál közé. Nem beszélve arról, hogy a holokauszt célszemélyeit legyilkolásuk előtt éveken át megalázták, megbecstelenítették, kifosztották.

Csitári-Rákóczy Gábor Andor · Kiemelt hozzászóló · Budapest, Hungary

Igazán üdvös, hogy 23 évvel a rendszerváltás után még mindig "Horthy-fasizmusról" beszélünk! Úgy látszik naiv elképzelés a kormányzó emlékének a tisztázása, aki többet tett a magyar zsidóságért, mint ez az oldal, összes szerkesztőjével és kommentelőjével együtt. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése