2013. augusztus 25., vasárnap

A HETI SZAKASZ  CHASZID SZEMSZÖGBŐL- NICÁVIM

 

A HÓNAP, AMIT MAGA ISTEN ÁLD MEG

 

„Ti mindnyájan álltok ma...” (5Mózes 29,9)

      Az évnek az a szombatja, amely újhold (Ros chódes) előtt van a zsidó naptárban -különbözik minden más szombattól. Ugyanis minden egyéb ilyen szombaton külön áldást mondunk az újholdra – ezen a szombaton, amely Tisré hónap előtt van, mellőzzük ezt az áldást.

      Vajon miért?

    Az okot erre rabbi Snéur Zálmán – az ún. „alte rebbe”, a chábád megalapítója és a Tánjá szerzője – adja meg, mestere, a mezritsi Mággid nevében, aki ezt magától a Báál-Sém-Tovtól hallotta: „A hetedik hónapot, amely az év első hónapja, az Örökkévaló maga áldja meg az elmúlt év utolsó szombatján, és ezen áldás adja az erőt a zsidóknak, hogy képesek legyenek megáldani a többi tizenegy hónapot.” (Lásd „Hájom Jom”, elul 25, és Igrot Hárájjác, 3. kötet, 530. oldal)

   Vajon mi  az az áldás, amivel az Örökkévaló megáldja ezt a hónapot?

Ez az áldás ennek a szakasznak az eleje, amit a héten olvasunk: „Ti mindnyájan álltok ma...” (5Mózes 29,9) A „ma” szó a zsidó újévet (Ros Hásáná) jelenti, ami az ítélet napja, ahogy Írás mondja (Jób 2,a): „És lőn azon a napon”, amit az autentikus arameus úgy ad vissza, hogy „és lőn a nagy ítélet napján”.

 Itt és ekkor az Örökkévaló megígéri nekünk, hogy „ti… álltok”, vagyis léteztek, megvagytok, megnyeritek a pert, győztesen kerültök ki belőle…

      MINDENKI KAP ÁLDÁST

      Ez az áldás általános, mindenkit átfogó. Utána jönnek az egyedek: „törzsfőitek, véneitek, felügyelőitek – minden izraeli férfi… még a favágók és vízhordók is” (uo, 9–10), mindenki, még a jövevények is.

 

      Az első, általános áldás után a Tóra részletezi mindazokat, akik részesülnek az isteni áldásban – a zsidó nép minden rétegét –, akik megkapják, amire szükségük van.

     Ennek az isteni áldásnak egy célja van: „hogy elkötelezd magad (szó szerint: hogy belépj) Istened, az Örökkévaló esküvel erősített szövetségébe...” uo. 11)

     Szövetségkötés az egység – egyesülés – kifejezője. Amikor két fél szövetséget köt – mintha eggyé váltak volna. Így kell lennie az Örökkévalóval kötött szövetségnek is: a zsidó embernek éreznie kell, hogy ő és a Fenti egy.

     A CSELEKVÉS A FŐ

        Az egésznek persze az az igazi célja, hogy a dolgoknak gyakorlati irányt adjon. A lényeg a cselekvés és nem az üres beszéd. Az Örökkévaló áldásának ezen a világon cselekedetekben kell kifejezésre jutni. Mivel a világ anyagias, materiális – az áldás bőségben, jólétben kell hogy megjelenjen.

Mint az tudott dolog, a Ros hasanai ítélkezés is főleg az e világ dolgai körül forog (Likuté Tóra és Nachmanidés), és ezért jön az isteni áldás is materiális bőség formájában.

   Ugyanez a helyzet az istenszolgálatban is. A fő, hogy a dolgok ne maradjanak „papíron”, vagyis csak elméletben, mert a lényeg a cselekvés, ahogy azt Bölcseink kimondták (Atyák 1,17): „a gyakorlat a fő”. Nem a gondolatok – („én a szívemben vagyok zsidó”), legyenek azok akármilyen magasröptűek – a lényeg, hanem a tettek, a micvák betartása a gyakorlatban.

Ezért mondja ki a halacha, hogy áhítatos gondolatban nem lehet a micvákat betartani. Viszont ha valaki a gyakorlatban tesz egy micvát, de a feje máshol jár és a gondolatai nem időznek a megcselekedett micvánál, hanem egész máshol, akkor is eleget tett a kötelességének, mivel a cselekvés a lényeg és azt megcselekedte (bár az áhítatos gondolatra /káváná/ szükség van, hogy a micve teljes legyen).

 

        EMELT FŐVEL

       Ha az istenszolgálat olyan lesz, mint amilyennek lennie kell – beleértve a megtérést, ami által a Szövetség megköttetik az Örökkévalóval –,  akkor

érdemesülünk arra, hogy megkapjuk az Örökkévaló áldásait ezen a szombaton, és „megnyerjük a pert” Ros Hásánákor. Ez által tisré hónapja „jóllakató és jóllakott” hónap lesz a zsidóknak az egész évre. (Luách Jom Jom uo.)

      Egyszerűen és érthetően: Írasson b mindenki az élet könyvébe, egy jó, édes és boldog új évre, amelyben  a legjobb jó is megvalósul – a megváltás a messiás által, amikor mindannyian „állunk” emelt fővel – hamar, gyorsan, napjainkban.

 

 

2013. augusztus 24., szombat

לקט, שיכחה ופיאה

KI T'ÁVÓ: AMI A MULTHEtTI SZIDRÁBÓL KIMARADT

     A GALUT – A GYÜLÖLKÖDÉS MIATT

 

 Szakaszunk egyik fő jellemzője az itt megismételt áldások és átkok felelevenitése, amivel már a harmadik Könyv (Vájikrá) végén, Böchukotáj szakaszában találkoztunk. Itt a Tóra egyértelmüen kimondja, hogy Izrael, vagyis a zsidó nép (beleértve a pesti Weisz bácsit és Kohn nénit) szövetséget kötöttek az Örökkévalóval. A Szövetség megszegése súlyos következményekkel jár.

Voltak idők amikor nem vettük ezt komolyan, eltévelyegtünk és idegen mezőkön legelésztünk. Csak amikor már késő volt, Ausvitz után, vettük észre mit mond itt a Tóra:

      "És elszór téged az Örökkévaló minden nép közé a föld egyik végétől a föld másik végéig, és szolgálsz majd ott más isteneket,amelyeket nem is­mertél, sem te, sem őseid, fát és követ. És azok között a népek között nem lesz nyugtod...hanem ad neked ott az Örökkévaló nyugtalan szívet, elepedő szemet és fájó lelket. És életed bizonvtalan lesz elótted, és félelem fog el éjjel és nappal, és nem hiszel az életedben. Reggel azt mondod, bárcsak este lenne, és este azt mondod, bárcsak reggel volna már"(5Mózes, 28,64-67 ).

 

Miután ez mind bekövetkezett, mondják Bölcseink hogy az első Szentély a három fő vétek miatt pusztult el: bálványimádás, fajtalankodás és emberőlés. Ezzel szemben a második Szentély, ahol ez nem állt fenn – az oktalan gyülölködés miatt pusztult el.(BT, Joma,9b

*

".....mivel nem szolgáltad az Örökkévalót, a te Istenedet, örömmel s vidám szivvel---" (5-Mózes,28, 47).

 

Figyelemre méltó – mondja r' Bunim a psiszhai cáddik,  - hogy a Tóra itt nem részletezi a vétkeket amik miatt a büntetés jár (csupán előljáróban, nagy általánosságban, mondja, hogy nem hallgattatok a szavára), csak itt van az egyetlen könkrét indok, mivel nem szolgáltad őt örömmel.

Innen tanulták a chaszidok hogy az Örökkévalőt, örömmel és vidáman kell szolgálni, ahogy a Zsoltáros is mondja : "Szolgáljátok az Örökkévalót örömmel, vigadozva járuljatok elibe"(100,2)

*

Egy kocki chaszidról mesélték hogy egyszer olyan nagy beteg volt, hogy a halálán járt. Az ágyát köeülvevő chaszidoknak azt mondta: Csak azt fájlalom és az bánt most, hogy nem tudok veletek táncra perdülni-

Ugyanis – mondta – látom hogy rövidesen meghalok, tehát ez az Örökkévaló akarata. Eszerint most egy micvet teljesitek és azt örömmel kell teljesiteni...

*

Istenszolgálat öröm nélkül – igy egy rabszolga, vagy egy leigázott ember szolgálja a kényurat, durcásan, dacosan- Egy szabad ember örömmel szolgálja Istenét. (Reb Chájim Mivolozsin)

*

A kocki rebbe nevében mondták, hogy a pászuk (ki)forditva is megállja a helyét: Őrültél, örömödet lelted abban hogy nem szolgáltad az Örökkévalót!...

* 

"Keménytekintetű (szemtelen) nép"

 

Ezt hozzá rád az Örökkévaló, ha nem viselkedsz úgy ahogy kell (az átkokból, 28,50). A Talmud ezt úgy értelmezi ,hogy ez "Germámia az edomita, akik ha elszabadulnak, lerombolják az egész világot" (TB, Megilla,6)

(Mielőtt tovább mennénk: Germánia héberül – Németország. Ezt állapitja meg a Wilnai Talmudra irott jegyzeteiben, rabbi Jákov Emdin)

 

Erre mondta a kubavitsi rebbe, r' Sálom-dov Beer Schnéurson egyik beszédében, 1916-ban (az első világháboruj kellős közepén) Szimchát Tórakor, hogy

 

"---hagyományként kaptam, hogy a mezritsi Mággid (a Bást utódja), átadott az Álter rebbenek (Rsz Miladi), bizonyos kulcsmondatokat, a világ  népei  vonatkozásában . kivéve Németországot, amelyre azt mondta, hogy bennük nincs egy szemernyi szentség sem. Egészében rossz, úgy ahogy van és ezért lábbal tapossa, szégyentelenül, az egész világ erkölcsi normáit és az emberi viselkedés törvényeit. Nincs mit remélni tőle------"

 *

"Nincs vevő!" (uo, 68)

        A figyelmeztető átkok sorozata azzal végződik, hogy "majd el akarod adni magadat (a galutban, az ellenségnek) szolgának ---- – de nincs vevő!". Volt aki ezt úgy értelmezte, hogy a fogságba esett zsidó olyan ellenség kezébe kerül, ami maga is szolga (volt) és ezek a legrosszabb, leggonoszabb elnyomók...

 

 

2013. augusztus 23., péntek

EURÓPAI RABBI KÜLDÖTTSÉG AZ ÚJ IZRAELI FŐRABBIKNÁL

A zsidó élet aktuális kérdéseiről – köztük a magyarországi

zsidóság helyzetéről tárgyaltak * A küldöttségben: Oberlander Baruch,Jirmijáhu Cohen (Párizs) és Y.Y.Lichtenstein (London) rabbik

 

Izrael Állam két – frissen kinevezett – főrabbija, a szefárd Jáákov Joszef, és az askenáz Dávid Lau, kinevezésük utáni első audenciájukon az Európai Rabbik Központjának, Rabbinical Center of Europe (RCE) delegációját fogadta hivatalában.

    A küldöttség tagjai Jermijáhu Cohen francia, Yisroel Yaakov Lichtenstein angol és Oberlander Báruch magyar rabbik, valamint Menachem Margolin az RCE brüsszeli irodájának főtitkára, múlt hét csütörtökön jártak Jeruzsálemben hivatalos látogatáson, ahol egyrészt támogatásukról biztosítták a főrabbikat, másrészt a zsidó élet aktuális kérdéseiről, különös tekintettel a kóser-vágás lengyel krízisére, folytattak eszmecserét.



A két főrabbit július 24-én választotta egy vallási, közéleti, kulturális és politikai személyekből álló 150 fős grémium, és így – a rendes tíz éves ciklust megtartva, Jona Metzger askenáz és Slomo Amar szefárd főrabbit váltották. A két új főrabbi személyében különleges érdekesség, hogy mindketten, két korábbi főrabbi gyermekei, így Jáákov Joszef, Ovádjá Joszef rabbi fia, aki 1973–1983  között volt a szefárd főrabbi, Dávid Lau, pedig Jiszráél Meir Lau rabbi fia, aki 1993–2003 között töltötte be az askenáz főrabbi posztját, és jelenleg Tel-Aviv főrabbija  és a Jád Vásém intézet tiszteletbeli elnöke.

A találkozókon természetesen szóba került a magyarországi zsidó közösség helyzete, valamint a budapesti Chábád mozgalom, és az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség szerteágazó tevékenysége is, különös tekintettel az oktatás, a budapesti Chárédi Bét Din valamint a magyarországi kóser élelmiszer ellátás helyzetére.

(.Forrás:zsido.com)

 

 

PÉNTEK ESTI GYERTYAGYUJTÁS

- kizárólag  ZSIDÓ NŐKNEK!!!

 

Zsidó "származásu", lányok, kismamák és nagymamák figyelmébe!

פרשת  כי תבוא

MA – 19.23 – KÉSŐBB TILOS,

MERT MÁR BEJÖTT A SÁBESZ

 

A szombat és ünnep fogadó, péntekesti gyertyagyujtás, a zsidó nők privilégiuma, előjoga.

 

EZ a három specifikus női micva egyike és a szombat fényei idillikus békességet árasztanak a zsidó házakban. Ez a jó zsidó házasság – egyik – titka és ezért irigylik mások a zsidó nőket.

 

A Halacha előirásai szerint férjes asszonyok gyujtanak gyertyát - (zsidó!) férjük jelenlétében. Haszidoknál szokás, hogy hajadon lányok is gyujtanak gyertyát – egyet – mihelyt el tudják az áldást mondani. Férjes asszony két gyertyát gyujt, vagy többet, aszerint hogy hány gyereke van.

A sábbát fényei nem férnek össze a rádió hangjával és/vagy a tévé villogásával. Ez két homlokegyenest ellenkező médium. Péntek este kizárjuk házunkból a külvilágot és szellemi életet élünk a szombat fényei mellett.

 

Tehát ma estefelé – 19.23 órakor a háziasszony meggyujtja a gyertyákat és elmondja az áldást:

 

BÁRUCH ÁTÁ ÁDONÁJ, ELOHÉNU MELECH HÁOLÁM, ÁSER KIDSÁNU BÖMICVOTÁV VÖCIVÁNU LÖHÁDLIK NÉR SEL  SÁBÁT KÓDES

 

HÉBER ERDETIBEN:

 

ברוך אתה ד', אלוקינו מלך העולם,

אשר קדשנו במצוותיו וציוונו להדליק נר של שבת קודש

Magyarul: Áldott vagy te, örök Istenünk, a világmindenség ura, aki megszentelt bennünket parancsolataival és meghagyta, hogy meggyujtsuk a szombat fényeit.

שבת שלום

..................................................................

 

Majd szombat este -20.28 után, jön a    Hávdálá:

 

A SZOMBAT (VAGY ÜNNEP) KIMENETELE UTÁNI IMÁBAN EZT A BETOLDÁST MONDJUK, (AZ IMAKÖNYVBEN MEGJELÖLT HELYEN):

 

"Te ajándékoztad  nekünk Tórád ismeretét, és megtanitottál bennünket, hogy általa teljesitsük akaratod törvényeit. Különbséget tettél, örök Istenünk, a szent és a hétköznapi között, a világosság és a sötétség között, úgy mint Izrael (a zsidók) és a népek között, valamint a hetedik nap (a szombat) és a hat munkanap között. Atyánk, királyunk, hadd kezdődjenek a ránk következő napok békességgel, minden bűntől mentesen, megtisztulva minden vétektől, félő tiszteletedhez ragaszkodva".

 

Vagy, héber eredetiben:

 

אתה חוננתנו למדע תורתך, ותלמדנו לעשות חוקי רצונך. ותבדל ה' אלוקינו בין קודש לחול, בין אור לחושך, בין ישראל לעמים, בין יום השביעי לששת ימי המעשה. אבינו מלכנו החל עלינו  הימים הבאים לקראתנו לשלום, חשוכים מכל חטא, ומנוקים מכל עוון, ומדובקים ביראתך.

 

 

UTÁNA OTTHON, ELMONDJUK A HÁVDÁLÁ IMÁT,  GYERTYAFÉNYNÉL, POHÁR BORRA ÉS ILLATOS FÜSZERRE, AMELY IGY SZÓL:

2848702_24.jpg

"ÁLDOTT VAGY TE, ÖRÖK ISTENÜNK, A VILÁG URA, AKI ELKÜLÖNITI A SZENTET A MINDENNAPITÓL; A VILÁGOSSÁGOT A SÖTÉTSÉGTŐL; IZRAELT (VAGYIS A ZSIDÓKAT) A NÉPEKTŐL, ÉS A HETEDIK NAPOT (  A SÁBESZT)A HAT MUNKANAPTÓL. ÁLDOTT VAGY TE ÖRÖKKÉVALÓ, AKI ELKÜLÖNITI A SZENTET A MINDENNAPITÓL!" (A forditás a Sámson Imája cimü imakönyv alapján, 322 oldal).

 

Héber eredetiben ez igy hangzik:

 

"ברוך אתה ד' אלוקינו מלך העולם המבדיל בין קודש לחול, בין אור לחושך,

בין ישראל לעמים,

בין יום השביעי לששת ימי המעשה,

ברוך אתה ד' המבדיל הין קודש לחול"!

 

KELLEMES BIZTONSÁGOS ÚJ HETET KIVÁNUNK KEDVES    OLVASÓINKNAK

 

 

2013. augusztus 22., csütörtök

HETISZAKASZ.- Ki Távo(3) 2013

VENDÉGOLDAL

IRTA: G.SMUEL, RABBI

Áldás és tervezés

 Tervezhető-e az áldás? Természetesen mi abban hiszünk, hogy amennyiben megtartjuk a micvákat és Istennek tetsző életet élünk, akkor áldottak leszünk. Ez érvényes még akkor is, ha az áldás nem azonnal, vagy nem látható, kézzel fogható módon jelenik meg. Ám van a Tórában egy vers, amely olyan ígéretet tartalmaz, amiről álmodni sem mertünk!

 És lesz, ha hallgatsz az Örökkévaló, a te Istened szavára, hogy megőrizd és megtedd mind a parancsolatait, melyeket én ma neked parancsolok, akkor (…) rádszállnak mindeme áldások és elérnek téged, ha hallgatsz az Örökkévaló, a te Istened szavára. (5Mózes 28:1-2)

 

Mit jelent az, hogy „elérnek téged”? Ovádjá Szforno rabbi szerint ez azt jelenti, hogy az, aki megtartja a micvákat, akkor is áldott lesz, ha az égvilágon semmit sem tett érte.

 Van egy történet a berdicsevi Lévi Jichák rabbiról, miszerint egyszer látott egy futó fiatalembert az utcán. Megállította és megkérdezte:

- Miért futsz fiam?

- Rabbi, a megélhetésemért.

- És honnan tudod, hogy jó irányba futsz? Meglehet, hogy a megélhetésed pont az ellenkező irányban található és te épp elfutsz tőle??

 Van valami, amit 100%-os bizonyossággal tudunk? Milyen gyakran fordul elő, hogy a tökéletesen eltervezett dolgok semmivé válnak? Nem fordult-e már elő mindannyiunk életében, hogy oly sok befektetett energia és tervezés után az elképzelésünk egyszerűen kudarcba fulladt? De meg is fordíthatjuk a gondolatot; szintén megannyi esetet tudnánk mondani, amikor minden erőfeszítés nélkül, teljesen "véletlenül" egyszer csak az orrunk előtt terem az év üzlete. Az igazság az, hogy mi nem tudhatjuk, hogy merről jön a megélhetésünk.

 Ugyanígy működik ez a szellemi áldással; van, amikor mindent megteszünk az áldásért, és az mégsem érkezik meg, ám más esetekben minden erőfeszítés nélkül kapjuk meg.

 

Napjainkban egy szellemtelen, zavarodott világban élünk, ezért sokan elvesznek a szellemi vadonban. Ám – hála Istennek – sokan vannak olyanok is, akik kitalálnak a vadonból. Sőt, vannak olyanok is, akik nem keresték Isten útját, ám Isten megtalálta őket. Rengeteg történetet lehet hallani, amiben az érintettek elmesélik, hogyan váltak vallásossá. „Őszintén szólva fogalmam sincs. Dolgoztam, aztán egyszer csak véletlen találkoztam a rabbival.” Vagy: „a repülőgépen mellettem ült egy hászid…”, vagy „én csak turista voltam Jeruzsálemben, és ott megérintett valami!”. Mindenkinek megvan a maga története; van, amelyikben mi keressük Istent, van olyan, amelyikben Ő jön és terel vissza minket a helyes útra.

 Szóval, ha úgy érzed, hogy a szellem „elér”, ne rohanj, hanem lassíts le és hagyd magad átszellemülni.

 Kedves Olvasó! Az Örökkévaló áldásai érjenek el és jobbítsák az életedet.

 

(Forrás:Emberbarát, Nagyfuvaros)

2013. augusztus 21., szerda

F E L H I V Á S

A MAGYAR NEOLOG RABBIKARHOZ

 

Miután többen kétségbe vonták – köztük elnöke  (aki most a Mazsihisz alelnöke is) -  közleményünket arról a példátlan és botrányos blaszfémiáról, חילול השם amit a budai rabbi elkövetett –  közzétettük a blogon a videót, ahol látni lehet ezt.

 

Felhivjuk a T. rabbikart, foglaljon állást az ügyben és mondja ki vajon egy hitsorsos eleget tesz-e vallási kötelességének, Elul havában a zsinagógában, reggelente a megtérésre hivó Sófár fúvást hallani – azzal hogy meghallgassa videón az úszkáló és zsidongó "rabbi" Sofárját?

 

T. állásfoglalásukat a világ zsidóság tudomására hozzuk.

 

A szerk.

 

 

A  KÓBOR JEZSUITA DICSÉRI ALMA MATERJÉT (A rabbiképzőt) ÉS A "FIATAL MAGYAR RABBIKAT". . . . .

 

Bloggunk egyik utóbbi bejegyzése, amelyben a sipuccai helyzetről és az összeomlóban lévő "rabbi"képző helyzetéről szóltunk – hozzászólásra inspirálta "régi ismerősünket", akiről azt hittük, már rég eltünt a jól megérdemelt balfenéken. Mivel feltünési viszketegsége csillapithatatlan – reagált  a bejegyzésre, amit – nagy meglepetésére , alább közlünk.

Hadd tudják olvasóink hogyan vélekedik az Or-ról egy magyar gój, aki ott zsidónak adta ki magát és átverve az igazgatóságot, ott "rabbi-helyettesnek" tanult és Tóra magyarázatokat irt – amig bloggunk le nem leplezte

A hozzá hasonszőrü "rabbikat" is dicséri – ami nem meglepő, hiszen "לא לחינם הלך הזרזיר אצל העורב..."

 Alább a "kóbor jezsuita" hozzászólása, szószerint:

  


Tisztelt Naftali Kraus!

 

Szilágyi Iván Péter (SZIP) vagyok, a "kóbor jezsuita", mondhatni régi ismerősük vagyunk. Sokat támadott és látom, mindmáig nem feledkezett meg rólam. Ez megtisztelő! Ellenségeiről ismerkszik meg az ember.

 

Bár végül a kereszténység mellett döntöttem, apám jogán nyomonkövetem zsidó blogját és a magyar zsidó közéletet.

 

Tudományos cikkeit élvezettel olvasom. Sokat tanulok és tanultam Öntől. Látom és érzem, hogy foglalkoztatja: mi lesz a magyar zsidósággal? Ha ennyire fontos Ön számára a közösség, miért nem jön Magyarországra tanítani? A Rabbiképzőben örömmel fogadnák.

 

Bár nem vagyok az intézménnyel kapcsolatban, a Rabbiképző volt diákjaként kötelességemnek érzem tájékoztatni:

 

-Alma Materemben elkötelezett emberek dolgoznak

-Az onnan kikerült fiatal rabbik többségét személyesen ismerem. Lehet, hogy nem cádikok és rebbék (még), de egész életüket a hazai zsidóság szolgálatára tették fel. Róna, Verő, Darvas, Tóta Péter Joel, de még Radnóti rabbi is rengeteget tesz ezért a közösségért.

 

-Asztalos végigtanulta és imádkozta iskolás éveit. Stílusa tényleg nem mindennapi, de elkötelezettsége és zsidóság iránti szeretete vitathatatlan.

 

-Rektor Úrral kapcsolatban szerintem igazságtalanul és dühösen írt. Emlékszem, hogy tanítványaival, mint saját fiával bánt. Származásuktól függetlenül. Nehéz körülmények között fillérekből egy működő intézményt építettek fel, amely egyedülálló és elismert szerte a világban. Kivéve az ortodox köröket, amelyek még egymást sem ismerik el.

 

-Deutsch tanár urat nem először bántja meg és becsmérli le... Egy igaz és aranyember, akire inkább büszkének kéne lennünk. Sok Deutsch Gábor kellene!

 

Tudja, apám zsidó volt és ezt eredeti hitelesített születési okmányokkal igazolni is tudom. Legszebb éveimet a Mazsihiszben és az Új Életben töltöttem, ahol sok mindent tanultam.

 

Önnek én csak egy "kóbor jezsuita" vagyok. Elismerem, követtem el hibákat.

 

Azonban kérem, a mai magyar zsidóságban és rabbikban ne a hibákat, a rosszat nézze, hanem az igyekezetet. Hogy nem adják fel. A rengeteg munkát és közösségépítést.

 

Üdvözli tisztelettel:

 

Szilágyi Iván Péter

061-707-0033

06-70-346-3019

 

BIRÁK ÉS PRÓFÉTÁK(5)          DEBÓRA és BÁRÁK

PRÓFÉTANŐ ÉS HADVEZÉR – FÉRJ-FELESÉG?

  „Izrael fiai Éhud halála után továbbra is azt tették, ami visszatetsző volt az Örökkévaló szemében. Erre az Örökkévaló kiszolgáltatta (szó szerint eladta) őket Jávinnak, Kánaán királyának, aki Chácorban uralkodott, és akinek hadvezére Sziszrá (Sisera) volt, aki Cháróset Hágojimban táborozott. És Izrael fiai kiáltoztak az Örökkévalóhoz, mivel Sziszrának kilencszáz vasszekere volt, és erősen elnyomta Izrael fiat, húsz éven át.” (Bírák 4,1–3)

 

Jól érzékelhető az Írás itteni szövegének néhány hangsúlya. Izrael ismét rossz fát tett a tűzre, „miután Éhud meghalt”. Ez egy mellékmondatnak tűnik, de egy nagyon jelentős mellékmondat. Nem kell azt hinnünk, hogy ez az Éhud egy szakállas haszid volt, vagy egy mai ultraortodox. Elég, hogy egy benjaminita patrióta volt, akiből a szükség csinált néptribunt, illetve bírát, aki talán nem is bíráskodott. Elég volt ő fogódzónak, és elegendő volt felhívása: „Gyertek utánam, mert az Örökkévaló kezetekbe adta Moábot, ellenségeteket!” (uo. 3,28). Elegendő volt a zsidóknak az Örökkévaló nevét hallani, és a moabitáknak azt, hogy meghalt a királyuk, hogy az egyensúly helyreálljon.

 

Miután Éhud meghalt (a kabbalisták szerint Jochanán, a Hasmóneus, Matitjáhu fia, aki legyőzte és megölte a görög Nikanort - Éhud reinkarnációja volt), Izrael fiai elvesztették a fejüket és ismét a pogányok hálójába kerültek.

 

Ekkor jöttek a kánaániták, vagyis Jávin, Chácor királya, aki az előkelő kánaáni királyság feje szeretett volna lenni, pedig csak egy kis városnak a királya volt, de vasszekerei (a kor tankjai) és félelmetes hírű hadvezére, Sziszrá – tették őt ellenállhatatlanná. Íme, miután a Gondviselés „eladta” a zsidókat Jávinnak, és érezték az elnyomás nyomasztó súlyát – nem kiáltottak és imádkoztak a Báálhoz és Ástórethez, mivel tudták, hogy azok egy fabatkát sem érnek, hanem „az Örökkévalóhoz kiáltottak, "mert kilencszáz vasszekere van”. Ok és okozat – a vasszekerek – Istenhez térítik a renitens zsidókat...

 

* * *

 

Húsz évig tartott a kánaániták egyre elviselhetetlenebb nyomása. Bölcseink szerint ez nem csupán adófizetésben, vagyis a hűbéri rendszerben nyilvánult meg, hanem a kánaániták átkozták és szidalmazták, gyalázták a zsidókat, amit az önérzetes héberek nem bírtak elviselni. Mecudot szerint Cháróset Hágojim egy fegyverkovács központ volt, és itt gyártották azokat a vasszekereket, amelyek ellen a mezítlábas paraszt zsidók tehetetlenek voltak.

 

Ekkor lépett színre Debóra, a próféta bírónő. Lássuk csak néhány sorban az Írás szűkszavú ismertetőjét:

„Debóra prófétanő, Lápidot felesége, bíráskodott Izraelben. Abban az időben Debóra egy pálmafa alatt szokott ülni Rámá és Bét-Él között, az Efrájim hegyvidékén, ide jártak fel hozzá Izrael fiai, hogy bíráskodjon felettük.” (Bírák 4,4–5)

                                 BIRÓNŐ – MÁSODÁLLÁSBAN

 Debóra volt tehát az, akit a Gondviselés kiszemelt, hogy megmentse Izraelt Jávin és Sisera kezeiből. Debóra, mint látni fogjuk, egy amazon és egy szentéletű anya kombinációja (dalában ő maga nevezi magát „izraeli anyának”, bár nem tudjuk, hogy gyerekei lettek volna) és Bárák ben Ávinoám, a botcsinálta hadvezér – aki egyes Midrás-források szerint Debóra férje volt – szabadítja fel a zsidókat az elnyomás alól.

 A hölgy, akiről az Írás tanúsítja, hogy „ő bíráskodott Izraelben abban az időben” (uo. 4,4), egy egész sor halachikus vitát inspirált arra nézve, hogy lehet-e egy nő bíró, amit a későbbi zsidó hagyomány megkérdőjelez, sőt Maimonides  egyértelműen tilt. A válasz az, hogy Debóra elsősorban prófétanő volt és csak „másodállásban” bíráskodott; és női próféta nem is egy, hanem hét volt (lásd Naftali Kraus Az Ősi Forrás(14) Nők a Bibliában és a Talmudban, Budapest, 2005). A Mecudot szerint „mivel prófétanő volt és fürge (tehetséges, talpraesett), kapta a lehetőséget, hogy bíráskodjon”.

 

Egy kései Midrás egyértelműen válaszolja meg a saját maga által feltett kérdést:

 Mi volt Debóra (vagyis minek érdemében bíráskodott Izrael felett abban az időben és nemcsak bíráskodott, hanem prófétált is), amikor Pinchász, Elázár fia is létezett abban az időben?

 Tanúnak hívom az eget és a földet, (arra nézve, hogy) akár zsidó, akár gój, akár férfi, akár nő, akár szolga vagy szolgáló(lány) – cselekedetei alapján nyugszik rajta a szent Inspiráció (Ruách Hákódes).” [Tana döbé Élijáhu rábbá 9. fejezet]

 Vagyis: egy nő is lehet próféta vagy bíró, ha erre alkalmas, tehetséges, istenfélő, és így rajta nyugszik a szent Sugallat, amely nem diszkriminál senkit, sem nőt, sem idegent.

 Nem mindenki fogadta el ezt a midrási hozzáállást. A középkori halachisták, főleg a Toszfot szerzői, több helyen kérdőjelezik meg Debóra bíráskodását (de próféciáját nem!), és azt megpróbálják így vagy úgy kimagyarázni .

 „Debóra az isteni Sugallat alapján bíráskodott (Ál pi hádibur), esetleg nem is bíráskodott, hanem csak a törvényre tanította a népet” (Tosz', Niddá 50a). A Talmudban még három helyen foglalkoznak a Toszfot bölcsei ezzel a problémával. Magyarázataikból kihallik, hogy Debóra tulajdonképpen egyfajta „választott bíró”volt, akit a nép elfogadott

                                                           ...ÉS PRÓFÉTA, TÁRSADALMI  MUNKÁBAN

 Ami biztosnak látszik az , hogy Debóra nem kapott fizetést senkitől, független, gazdag asszony volt, akinek vagyonát Jonatán fordítása részletezi. Ez azt jelenti, hogy mind bíráskodását, kivált próféciáját önkéntesen – ma úgy mondanánk: társadalmi munkában – folytatta. Jonatán szerint Átárot városában lakott, de datolyafái voltak Jerikóban, gyümölcsösei Rámában, olajfái Bét-Élben stb.

 

Melyik törzsből származott Debóra? Nem tudjuk biztosan. Van, aki a szövegkörnyezet alapján azt mondja, hogy Náftáli törzséből, mint Bárák, társa a vezetésben és – a Midrások szerint –  férje, míg más vélemény, a psát alapján, hogy Efrájim törzséből származott. Mikor volt ez? Az időszámítás előtt 1124 évvel.

 

Miért ült a pálmafa alatt és nem egy szépen dekorált bírósági teremben? A Talmud szerint azért, hogy ne legyen „jichud”, vagyis ne legyen férfiakkal együtt egy szobában (Megilla 14, a). Bár ha több férfi van jelen, akkor a jichud tilalma nem érvényes, és egy pereskedés során mindig többen vannak – ami biztos, az biztos. „És miért jöttek hozzá férfiak Tórát tanulni? – kérdezi a Midrás. – Azért, mert abban a korban olyan kevés talmid-cháchám volt, hogy egy pálmafa alatt elfértek.” (Döbé Élijáhu rábbá 9)

 

Mit tud még a Midrás Debóráról? Azt, hogy férje – Lápidot – egy tanulatlan, ignoráns zsidó volt. Debóra szerette volna, ha férje felzárkózik hozzá, érdemeket szerez magának, ezért kanócokat csinált a silói szentély számára, és azokat férjével küldte oda, jó vastag kanócokat, hogy ragyogjon fényük. És ezért nevezték őt Lápidotnak, ami fáklyát jelent. És az Örökkévaló, aki a szíveket kutatja és a vesékbe lát, látja ezt és azt mondja: „Debóra, te naggyá akarod tenni fényemet, én is naggyá teszem a te fényedet, Jehudában és Jeruzsálemben...” (Jálkut Simoni, Softim 42)

 

* * *

Ezzel szemben Bárák alakja nemcsak fénytelen, hanem színtelen is, egyfajta strómanja Debórának, akár a Midrások fényében, akár a psátot nézzük. Mint látni fogjuk, hadvezérré úgy avanzsált, hogy Debóra megmondta neki: ezt és ezt tedd. Erre ő, anyámasszony katonája, azt mondta, hogy hajlandó felemelni az ellenállás zászlaját, ha … Debóra is vele jön. Ha nem, akkor nem. Debóra válasza: Ha nagyon akarod veled jövök, de az nem válik dicsőségedre, ha egy nő kezébe adja az Örökkévaló Izrael ellenségeit.

 

A Midrás szerint három neve volt: Lápidot és Bárák (villám) – ezek elnevezések vagy álnevek, míg igazi neve Michaél volt (Jálkut uo.). Ha Debóra valóban a felesége volt, akkor azt kell mondanunk, hogy különváltan éltek, mióta a prófécia megszállta Debórát. Hiszen az Írásban azt olvashatjuk, hogy „küldött érte (Bárákért) és hívatta” (Kimchi).

Hasonló jelenséget észleltünk Mózesnél, aki különváltan élt feleségétől, Cippórától, miután az Örökkévaló beszélt vele.

 

Van, aki azt mondja, hogy Bárák és Debóra együtt bíráskodtak és együtt hallatták a győzelmi dalt, (és egy napon is haltak meg – Josephus Flavius), miután az Örökkévaló Siserát egy másik nő – Jáél – kezébe adta (lásd a továbbiakban).

 

Így vagy úgy, mi az Írás szűk(szavú) ösvényén haladunk tovább:

 

* * *

„És elküldött (Debóra) Bárákért, Ávinoám fiáért, és elhívatta őt Kedes-Naftáliból, mondván neki: Ezt parancsolja az Örökkévaló, Izrael Istene: Menj és vonulj fel a Tábor hegyére, és végy magad mellé tízezer embert a Naftali törzs fiai és a Zebulon törzs fiai közül! Én meg oda vezetem a Kishon patakjához Siserát, Jávin hadvezérét, harci kocsijaival és hatalmas seregével, és a kezedbe adom őt...” (Bírák 4,6–7).

 

A prófétai postával érkezett hadiparancs rövid és érthető. Debóra hívatja Bárákot (férjét?), és megmondja neki, mit tegyen. Forduljon felhívással a két északi törzs, Naftali és Zebulon fiaihoz, és bírja rá őket, hogy azok vele menjenek a Tábor hegyre, amely magas és meredek, így biztos menedék nyújt Sisera páncélosai ellen. Miért kellett a héber törzseket annyira győzködni, hogy menjenek? Kimchi szerint azért, mert féltek, nem hittek abban, hogy van esélyük a vasszekerek ellen. És miért kellett Siserát „ oda vonzani” a Kishon patakhoz?  Ugyancsak Kimchi, egy Midrásra hivatkozva, azt mondja, hogy Siserát csillagjósai lebeszélték az akcióról és amellett voltak, hogy maradjon megerősített városában, Cháróset Hágojimban. Ezért kellett őt valósággal kicsalogatni városából, hogy a győzelem reményében a vesztébe rohanjon.

 

Úgy látszik azonban, nemcsak az egyszerű zsidók, hanem Bárák is félt. Erre utal az, hogy csak akkor engedelmeskedik és megy az isteni parancsot végrehajtani, ha Debóra is vele megy! Ezt, annak ellenére mondta, hogy a prófécia isteni ígérete szerint „a kezedbe adom őt”!

 

Nehéz ezt megérteni, de próbáljuk meg. Bárák a prófétanőben látta az isteni ígéretet és annak beteljesedését. A népet lelkesíteni kell – mondhatta –, mert az egyszerű, paraszt zsidók, amúgy is remegnek az állig felfegyverzett pogányoktól, és csak a csoda segíthet rajtuk. Ezen csoda biztosítékát látta Bárák Debórában , a prófétanőben, aki az isteni parancsot és ígéretet közvetítette neki. Bárák ezt mondhatta Debórának: Te vagy a próféta(nő), én vagyok a hadvezér. Megteszem, amit mondasz, hiszek próféciádban, de gyere velünk, mert jelenléted lelkesítően fog hatni a fegyvertelen harcosokra.

 

A Septuaginta fordításában Bárák szájába adnak egy további félmondatot, amely más oldalról közelíti meg tépelődését: „Nem megyek (ha nem jössz te is), mivel nem tudom, melyik az a nap, amelyben Isten angyala sikerre vezeti tevékenységemet.” Eszerint Bárák, a hívő, de egyszerű zsidó, hitt abban, hogy Isten segítségével legyőzi az ellenséget, de jelre várt, hogy tudja, mikor lesz ez, melyik napon. Ezt a jelet Debórától, a prófétanőtől várta és ezért akarta, hogy a döntő pillanatban „kéznél legyen”.

                                         

                                                      KIÉ LESZ A DICSŐSÉG?

 

Debóra nem makacskodik, nem köti az ebet a karóhoz. Ezen ne múljon, ha Bárák azt akarja, hogy ő is menjen, megy, de előbb megpróbál Bárák „férfi egójára” hatni:

 

„Megyek veled, (ha akarod), de ez esetben nem a tied lesz a dicsőség az úton, amelyen haladsz, mert nő kezére adja az Örökkévaló Siserát. Ezzel fel is kelt Debóra, és ment Bárákkal Kedesbe.” (uo. 9)

 

Vannak, akik Debóra szavaiban utalást látnak Jáélra, a dráma valódi hősére. Ő volt az a nő, aki mit sem tudva semmiről, pontot tett a Sisera ügyre, mint azt a továbbiakban látni fogjuk.

 

* * *

A jel, amelyre Bárák várt – meg is érkezett (a 14. versben), miután sikerült a két törzset összetrombitálni, és így rendelkezésére állott Zebulon és Naftali tízezer embere, akiket a Tábor hegyén összpontosított. Amikor ezt Sisera meghallotta, a Kishon patakhoz vezényelte összes harci kocsiját (kilencszáz vasszekér) és egész hadi népét Cháróset Hágojimból. Ekkor mondta Debóra Báráknak: „Indulj! Ezen a napon adja a kezedbe az Örökkévaló Siserát! Isten jár előtted! (Erre) Bárák lejött a Tábor hegyéről, és mögötte a tízezer ember.” ( uo. 14)

 

(Hadd jegyezzük meg, hogy a jelvárás nem Bárák egyedüli jellemzője volt. Majd Gideonnál is látni fogjuk, amint „tárgyal” Istennel, és kér tőle nem is egy jelet, arra nézve, hogy felszabadító háborúja a megszálló midjaniták ellen sikeres lesz-e. Itt a „jelet” Bárák Debóra közvetítésével kapja. A jelvárás nem feltétlenül állott ellentétben az azt kérő és elváró hitével).

 

Itt és most történik a csoda. Isteni csodára nem szokás rákérdezni, de lehet kísérletet tenni annak megértésére. Lássuk előbb a „hivatalos jelentést”:

 

„Az Örökkévaló pedig megzavarta (vagy megfélemlítette) Siserát összes harci kocsijával és egész táborával együtt Bárák kardja előtt, annyira, hogy Sisera leugrott harci kocsijáról, és gyalog menekült...” (uo. 15)

 

És mi történt a hatalmas hadsereggel?

 

„Bárák pedig üldözte a harci kocsikat és a tábort egészen Cháróset Hágojimig. Sisera egész tábora odaveszett kard által. Egyetlen ember sem maradt meg...” (uo. 16)

 

Ez volt a csoda. No de mi történt? Milyen természetes mezbe volt ez a csoda öltözve?

 

Érdekes, de nem meglepő, hogy a hagyományos exegéták nagy részét ez egyáltalán nem foglalkoztatja. Mi volt az a „megzavarás”  ami a hatalmas hadseregből rövid idő alatt egy menekülő tömeget csinált? Nem tudjuk, csak találgatni lehet.

 

* * *

Abarbanel felteszi, hogy Sisera táborában furcsa égi hangokat hallottak, és látni véltek tüzes lovakat és szekereket (esetleg mennydörgést hallottak és villámlást láttak), amitől annyira megijedtek, hogy vad futásba kezdtek.

 

A Debóra énekében talált kitétel („a Kishon patak elsodorta őket”) arra enged következtetni, hogy a kiáradt patak vize elsodorta a kánaánita harci szekereket, pontosan úgy, ahogy  a Vörös-tengernél történt a fáraó lovasságával és harci kocsijaival. Mintha az égből harcoltak volna ellenük – mondja Kimchi, aki idéz egy ággádát, miszerint nagyon meleg volt, és a páncélba öltözött kánaániták bementek a megáradt patakba lehűlni egy kicsit, és az elsodorta őket.

 

Az arameus fordítás a „megzavarást” összetörésként említi, míg a Dáát Mikrában Jehuda Elicur Flaviust idézi, aki egy ősi hagyomány alapján tudni véli, hogy egy hatalmas nyári zápor sártengerré változtatta a völgy (Émek) homokos talaját, és így a páncélosok, vagyis a vasszekerek, belesüppedtek a kátyúba. A katonák látván ezt, és hallván a furcsa és ebben az időben szokatlan égi hangokat, páni menekülésbe fogtak, és Bárák, csapata élén, üldözni kezdte őket.

 

És mi történt Siserával? Az Írás itt ezt röviden mondja el (a részletes leírás majd Debóra győzelmi énekében jön): látván, mi történik, Sisera leugrott harci kocsijáról, otthagyott csapot-papot, és gyalogszerrel menekült. Elérkezett a kénita táborba, ott bement Jáél sátrába abban a reményben, hogy ott menedékre talál és elbujtatják. Azonban tévedett, és tévedése az életébe került.(Folyt.köv)

2013. augusztus 20., kedd

 

 

AZ ATYÁK BÖLCS TANITÁSAI(12)

         A VILÁG LÉTJOGOSULTSÁGÁNAK ALAPJA

 

   "Rabban Simon ben Gamliél mondotta: három dolgon áll a világ: az igazságon, a jogon és a békességen, ahogy az írva vagyon. " (Zechárjá 8,17) "Igazságot, jogot és békességet bíráskodjatok lakhelyeiteken." (Ávot,1,18).

 

 Ez a Simon, az előző Misnában emIített Simonnak az unokája, a javnei Rabban Gamliél fia, és a híres Jehuda, a Fejedelem (Hánászi) édesapja.

A Bár-Kochba felkelés leverése után lett a Szinhedrion elnöke, melynek ekkor már nem Jávnéban, hanem a galili Usa városában volt a székhelye. Simon nem vett részt a felkelésben, és nem is támogatta Bár-Kochbát, mint tudós társa, Akiba, akit kegyetlenül megkínoztak és megöltek, hanem elrejtőzött, s ily módon várta ki azt az időt, amikor ismét lehetőség nyílott a szellemi élet felújítására.

 

Akárcsak apja, Simon is azon volt, hogya Synhedrion tekintélyét fenntartsa, s úgy gondolta, hogy ennek együtt kell járnia az ő magas rangjának tiszteletével. Bevezette azt a szokást, hogy amikor ő belép a Tanházba, mindenkinek fel kell állnia, és csak akkor ülhetnek le, ha ő erre engedélyt ad. Ezt az utasítást anélkül adta ki, hogy erről két helyettesét Nátán és Meir rabbit - előzetesen tájékoztatta volna. Azok persze megorroltak rá, és meg akarták leckéztetni. Ez azonban nem sikerült, sőt mindkét rabbit kizárta Simon a Tanházból.

 

   "Három dolgon áll a világ".

 

 A tizenkét nemzedékkel korábban, a perzsa hódoltság idején élt Simon Hácádik (az Igazságos) a három pillérnek a Tórát, a Munkát és a Jó cselekedeteket tartotta. Ezt Bartinora akként magyarázza, hogy ezeket a Teremtő tekintette alapvetőnek s tartotta fontosnak a világ megteremtésekor. Itt viszont már a világ fennmaradásáról van szó. Igazság, jog és békesség nélkül a világnak nincs létjogosultsága.

 

Az igazság és a jog, avagy az igazságos ítélkezés szorosan összefüggenek. "Minden bíró, aki igazságosan ítélkezik, mintha a Teremtő társává válna a teremtés munkájában, és olybá veszik neki, mintha az isteni dicsfényt árasztaná Izraelre" - olvasható a Talmudban. (Szanhedrin, 7) A jeruzsálemi Talmud (Táánit, 4,2) ehhez még hozzáteszi, hogy a Simon által emIített három alapvető dolog tulajdonképpen egy, hiszen ha igazságosan ítélkezünk, akkor az jogon alapszik, s így magától értetődően békesség lesz az emberek között.

 

   Simon ben Gamliélnek - a jogra vonatkozó - alapelve a mai joggyakorlatra is vonatkoztatható, s a per minden szereplője - bíró, tanú, peres felek - számára figyelmeztetést tartalmaz:

A bíráknak: csakis a jog alapján hozzák meg igazságos ítéleteiket, s ettől el ne tántorodjanak;

A tanúknak: hogy az igazat, csakis az igazat vallják;

A peres feleknek: hogy az ítéletet fogadják el jó szívvel, és béküljenek ki, és az ítélet után ne folytassák a vitákat (Midrás Smuél).

 

 

  "És a békességen"

 

 Ezalatt sok minden érthető. Belső béke, a népek közötti béke, országon belüli béke.

 

 "...és békét adok országtoknak" - szól az Írás, (3 Mózes, 33), hiszen ennél nincs semmi fontosabb. A Midrás is sokat foglalkozik ezzel a kérdéssel. Azt mondja, hogy a (belső) béke annyira fontos, hogy ha a zsidók között egység és békesség van, a jó Isten még azt is megbocsájtja a zsidóknak, ha azok nem mindig tartják be a Tóra parancsolatait, s nem alkalmazza velük szemben a Törvény teljes szigorát. (Midát Hádin). Ezzel szemben, ha egyenetlenség uralkodik köztük, még akkor is meglakolnak, ha mindannyian igaz emberek. A második Szentély is azért dőlt romba pedig abban az időben a zsidók a Tórával foglalkoztak, gyakorolták a jótékonyságot, és betartották a vallási parancsokat -, mert oktalan gyűlölködésben éltek. (Talmud, Joma 9)

 

A TÓRA ÉRDEMESÍTi IZRAELT

 

 Rabbi Chánánjá ben Ákásjá mondja: Az Örökkévaló, neve legyen áldott, érdemesíteni akarta Izraelt, ennélfogva sok Tóra-parancsolatot adott nekik. "Az Örökkévaló kívánta, az Ő igazsága kedvéért, hogy naggyá és diesővé tegye a Tórát" - szól az Írás. (Jesájá, 42,21).

 

 Ez az idézet a Misna Mákot traktátusának befejező mondata. Miután ez annyira szívhez szólóan hangzik, szokássá vált az Avot minden fejezete után is elmondani (Rási).

 

"A micvák - parancsolatok - azért adattak, hogy teljesítésük által megnemesítsék az emberiséget." (Vájikrá Rábbá, 13,3; Brésit Rábbá, 44,a;

Tanchuma Smini, 7-8) "Az isteni akarat az, hogy a zsidó minden testrésze és porcikája megnemesedjen, átlényegüljön, és ily módon egyesüljön a Teremtővel. A Tanaita az "érdemesítés" (lözákot) szóval a "megnemesedés"-t (lözákéch) akarja kifejezni, és ezért adott a zsidó népnek sok micvát, mivel minden egyes micvá egy-egy testrészt nemesít meg az emberben. (A néhai lubavitsi rebbe magyarázata az Ávot fejezeteihez, 244. o.)

 

                                   ***

 

Gamliél ben Simon (a második) - akit a "javnei" előnévvel illettek, és  "nagyorrú"-nak csúfoltak - a Hillél nemzetség ötödik tagja volt. Az Atyák traktátusában átugorják őt, így apja, Simon után közvetlenül a fia következik, akit szintén Simonnak hívtak. Mellőzésének okát nem tudjuk. Rabbi Nátán Ávotjában (második verzió, 32. fej.) van egy bekezdés, amit ennek a Gamliélnek tulajdonítanak, és amiben utalás található a vele Jávnében történtekre. (Lásd részletesen N. Kraus: A Talmud bölcsei, 1993. 6675. o.) A fentebb említett bekezdés így szól: "Légy olyan belülről, mint kívülről" (ez Rabban Gamliél egyik gyakran hangoztatott mondása volt). "Ne hagyd, amit elvesztettél (szó szerint: ha lementél - ha letettek -, fogd a magadét), de te se vedd el, ami a társadé."

Dinur professzor modern Atyák-magyarázatában e mondásokról azt tartja, hogy mivel azok az említett kellemetlen ügyre emlékeztetnek (amikor Gamliélt detronizálták), ezért inkább kihagyták.

 

(Az első fejezet vége)

 

 

 

 

 

2013. augusztus 19., hétfő

 TÜNTETÉS A SIP UTCÁBAN: (EL)TÜNTETIK A NYOMOKAT

 MIKÖZBEN HEISLER IZRAELBEN TÁRGYAL

- AZ ÜVIG "ELŐKÉSZITI" AZ ÁTVILÁGITÁST

MAGYAR ZSIDÓ VALÓSÁG

 

Pesti tudósitóink – már aki nincs szabadságon – uborkaszezónt jeleznek, amikor az elnök nyaral (Izraelben) mig az egyik alelnők (régi butordarab, rendes zsidó, nem való oda) szintén szabadságon van, valahol Magyarországon és "bölcselkedik".

A másik alelnök valahol a Kőrös mentén búslakodik, gyászolja az elveszett diktatúrát, pátyolgatja az utilaput és megtartja a kettős tagságot, hogy "ne mondják, hogy nekik volt igazuk".

 

------Közben a harmadik emeleten ádáz munka folyik a nyomok eltüntetésére. Mire a külső és független szakemberekből álló átvilágitó bizottságot kinevezik (Kunos vezetésével), addig az "örökös" mindent hogyishivjákol (a letartózatott elvtárs szavával élve és visszaélve) és minden rendben lesz. Legfeljebb az derül ki (ami már kiderült) hogy van egy uj báldóver (zsidó de üvigfüggő) aki már hosszu hónapok óta kapja magas fizetését, anélkül hogy a rábizott területen (nevelésügy) akár egy szalmaszálat is keresztbetett volna."Na és"? – mondaná erre a főpufajkás (zál).

 

(A szerk. megjegyzése: Közben Heisler Izraelben nemcsak nyaral (rokonlátogatások, tengerpart, stb) hanem tárgyal is, a WJC vezetőivel, akik "támogatásukról biztositották"; burkoltan jelezték hogy ismerik az üvig üzelmeit, stb, stb – de a kötélhúzás Pesten dől   el : sikerül-e a bolsevik módszereket eredményesen alkalmazó pufajkásnak ujabb palotaforradalommal a naiv Heislert ismét átverni, vagy ezuttal megelégszik azzal ami az izraeli bankokban van – és látványosan nyugalomba vonul. "Érdemei elismerésével")

 

. "Nem fogadnánk az utóbbira" – irja az egyik belső titkos tanácsosunk és tudósitónk az első emeletről – mert nála nem lehet tudni".

 

A RABBIK HALLGATÁSA

 

     Ordit és mennydörög a rabbik hallgatása a verőlegény ügyében. A neológ hagyományok között keresnek precedenst: ki volt az a dicső ösök között, aki úszodában, fürdőgatyában, fújta az eluli Sófárt. Nem találnak.

 

Mert ilyen nincs. Ezt még Chorin Áron sem csinálta, anno. Még a nagyszáju svihák sógór sem. Hol van a dandártábornok ilyenkor? Vagy neje, aki a betérésügyek referense  mint tapasztalt szakértő, vagy a két "vallásos rabbi" (ilyen is van) akik fügefalevélként szolgálnak a Sip utcában?

 

Hol van aki kimerné mondani hogy a király meztelen?

 

Igérjük: nem szállunk le erről, A videó a zsidó világsajtóban is meg fog jelenni.

Mivel Budán átlépték a rubikont.

 Vagy a rubi-Kohnt.

 

     KERESIK A REKTOR-PÓTLÓT

 

Azt viszont sokan kimondják, egyelőre halkan hogy az Orzsét be kell csukni.

 

Sürgösen.

 

Legalábbis az első részét, az Or-rát, ami valamikor "rabbiképző" volt. Ma már idézőjelben sem az. Nem képez "rabbi"kat,  nem képes rá, legfeljebb asztalosokat, akik még az idézőjelet sem érdemlik meg. Nincs aki rabbi" vagy akár "rabbi" akarna lenni, leszámitva egy-egy kóbor jezsuitát.

 

Amig nem csukják, mert "kár a pénzért" (az állami támogatásért), addig is most

folyik a rektorkeresés áldatlan és fáradságosan izzadó folyamata. Mindenféle akadémikus kezdőbetük kerestetnek  (PHd.,POC, S.M.O.K stb) és mindemellett még zsidó is legyen az illető, Ezt nem az állam irja el, hanem az illendőség.

 

Ez azért fontos – irja akadémiai tudósitonk, aki M.A, aki a héber betüket nem ismeri – és sürgős, mert amig nincs r-p (rektorpótlék), addig  SCH. nem mehet a Csákiba, ahonnan csak  egy ugrás az orsz.főr. Ez a kirugott elnök régi terve, de máig sem adták fel, csak halkan beszélnek róla hogy a Károly krt-i lubavitsi sülben ne hallják meg, mert ott imádkozik sábeszkor a jelenlegi V.O. (volt országos) bis hundert und zwanzig.

   Ha probléma nem oldódik meg egyhamar: van egy javaslatunk: legyen a rektor D.G.

 Ő minden szempontból megfelel...